7" DVL 40" - 68" Double-Wall Telescoping Black Stove Pipe - 7DVL-68TA
DuraVent DVL
SKU: NLE5SP_7DVL_68TA
✓ In Stock
Liquid error (snippets/price line 169): divided by 0% OFF Sold out
Shipping calculated at checkout.
View full details
Description
The DVL Telescoping Pipe Length is for use as a two-piece installation from stove to ceiling support box or finishing collar. There is no cutting required and the pipe extends from 40" - 68".
See all 7" DVL Stove Pipe.
Additional Information:
Simpson DVL's double air insulated design reduces clearances to combustibles from 18" to 6" to walls, and 8" to ceiling. The Simpson DVL system improves stove performance by maintaining high flue gas temperatures for a strong, steady draft. Because the inner wall is stainless steel, the flue heats up faster and stays hot longer, minimizing the formation of creosote.
The DVL system ensures safety and dependability with the same life expectancy as the chimney. Adjustable lengths eliminate the need for cutting and crimping, making installation fast and easy. Simpson DVL carries a limited lifetime warranty and is UL and ULC S641 listed. DVL is available in 6" - 8" sizes.